Folk-rocková sestava Lee Banda se zrodila v údolí lesů, vod a skal Moravského Krasu v městě Adamov. Textařský a skladatelský brk vzala kapelnice Miloslava Mija Peterková do rukou již dlouhé roky před tím, ale pro bandu přátel z Jedovnic začala psát na přelomu let 2012 – 13, kam se také celá kapela ve výsledku přesunula.
Jak to tak bývá, než se kapela zformovala v roce 2016 do stálé sestavy, vystřídalo se v ní několik skvělých muzikantů, až se konečně ustálila v obsazení:
Mija Peterková (akustická kytara, zpěv),
David Legner (akustická kytara, mandolína),
Olidřich Valouch (baskytara, zpěv),
Jiří Kuchař (saxofon, akustická kytara, zpěv),
Zdeněk Stupinský (bicí souprava, cajon).

V roce 2013 kapela účinkovala v brněnském kole Porty, kde zaujala porotu, dále však nepokračovala. V roce 2015 pak vystoupila na Autorské Portě v Ústí nad Labem. Své první album vydala Lee Banda v roce 2014 pod názvem Záhir, což je název ústřední písně desky. Kapela pracuje na novém albu, které se zrodí v srpnu 2018.

Z recenze Milana Tesaře:
„Spojení nadprůměrných textů s řemeslně dobře zvládnutou hudbou a s výrazným hlasem Miji Peterkové dělají z Lee bandy kapelu, kterou si dokážu představit na folkovém festivalu, v rockovém klubu i na městských slavnostech někde na náměstí. Kapela má potenciál oslovit posluchače napříč generacemi – mimochodem, při vědomí, že každé přirovnání kulhá, hlasový projev Miji Peterkové bych umístil někam mezi Janou Kratochvílovou a Lenkou Filipovou. Její písně nejsou jen průtoková zábavná hudba, ale při použití konvenčních prostředků vybízejí posluchače k přemýšlení.“

Poslechnout ukázku: