Termín PORTY 2009 v Ústí n.L. o týden posouváme !

Původně ohlášený termín ústeckého Mezinárodního finále PORTY, 16.-18. červenec 2009, jsme museli v minulých dnech o týden posunout. Mezinárodní finále se tedy v Ústí n.L. uskuteční o týden později
23., 24. a 25. července 2009
Důvodů ke změně termínu bylo hned několik:
Problém slovenských partnerů s termínem národního finále na Slovensku, kolidující termín festivalu v Polsku (Festiwal piosonki turystycznej 17.7. 2008 v Gľucholazech), a také termíny festivalů ve Strážnici a v Jindřichově Hradci.V neposlední řadě jsme velmi rádi, že posunem termínu vyhovíme i některým kamarádů z České tábornické unie, kterým skončí první táborový turnus a 23.července budou moci do Ústí n.L. přijet.

Kromě nového, definitivního termínu můžeme prozradit i některé novinky, kterými chceme chystané třídenní mezinárodní finále obohatit. Ve čtvrtek 23.7.- tedy hned na začátku festivalu chceme přidat jeden koncert: Od 17 hodin na terase Domu kultury uvedeme tzv. VOTVÍRÁK - koncert převážně severočeských kapel, za kterými chodí jejich diváci a posluchači. Večer pak bude následovat klasický Trampský potlach na velkém sále Domu kultury.
V pátek odpoledne se na terase DK předvedou autoři, kteří nebyli vybráni do finále autorské soutěže, avšak zaslouží si, aby svoji tvorbu v Ústí n.L. představili. Koncert má pracovní název „Autorské zpívání“. Večer se na pěší zóně Lidického náměstí opět uskuteční vlastní česko-slovenské finále autorské soutěže se třemi až čtyřmi profesionálními hosty. Pro Ústečáky, kteří vydrží až do konce, zajistíme mimořádné noční linky MHD.
V sobotu se bude opět již od rána koncertovat na terase DK a zhruba od 16 hodin začne v amfiteátru letního kina finále mezinárodní interpretační soutěže, ve kterém bude letos soutěžit minimálně polovina zahraničních kapel. Kromě účasti polských a slovenských soutěžících počítáme letos také s hosty z Německa a Rakouska. Také mezi profesionálními hosty chceme letos uvítat někoho ze zahraničí.

Sobotní večer bude opět zakončen velkým táborovým ohněm přímo v amfiteátru ústeckého letního kina. I pro příští ročník počítáme s dalšími vedlejšími scénami. Pravděpodobně zůstaneme u stejné varianty jako letos: Letní scéna v lázních Brná, v případě chladnějšího počasí potom Koliba v ústecké zoologické zahradě.
Teď snad ještě popřát hodně štěstí soutěžícím kapelám, šťastnou volbu porotám v oblastních a národních kolech a také řevnické i ústecké dramaturgii při výběru nesoutěžních hostů. Máme se jistě na co těšit.
Ať žije PORTA 2009!

Josef Vejlupek
člen Rady festivalu PORTA

Z ePortýru