Finalisté 2019

Šansonika

Šansonika
Původně dvojice, později tříčlenná a nyní čtyřčlenná kapela - Lucie Bublavá, Jan Dospiva, Petr Godula a Jiří Pelikán.

Hrajeme a zpíváme rádi, ostatně asi jako všichni muzikanti. S hudebními styly si hlavu příliš nelámeme. Naše písničky by se daly zařadit nejspíše jako folk s občasnými výlety do okolních žánrů, takže se někdy zatouláme třeba v šanson, jazz, blues, rock, world music a někdy i kousek dál. Nutno dodat, že se touláme rádi. Dokonce už padl i názor, že jsme nezařaditelná folková kapela, která hraje všechno možné, jen ne folk. Tématicky se věnujeme písním veselým i vážným, pohodovým i dramatickým.

Hrajeme vlastní tvorbu, texty a hudbu ve většině případů skládá Honza, některé texty nám napsal kamarád Lumír Kubátko. V roce 2006 jsme na Portě v Ústí nad Labem (tehdy ještě ve dvojici) získali Autorskou portu za píseň Taťána a Oněgin a téhož roku na podzim jsme natočili demo CD „po vodě“. Dohromady nás svedla vlastně náhoda, kdy se v roce 1999 dala dohromady Lucka s Honzou, a s několika přestávkami ve spolupráci, kdy oba hledali inspiraci a sbírali nové zkušenosti jinde, se poletech opět sešli.

Po celkem intenzivní práci v letech 2005 – 2007, kdy jsme v orlovském klubu Futra pravidelně pořádali hudební pořad Písnění, ve kterém jsme našemu publiku představovali zajímavé hosty, který jsme sice pořádali moc rádi, ale dal nám v celku dost zabrat a to nejen časově, jsme, z důvodů rodinných či jiných, vystupovali spíše příležitostně, s delšími pauzami.

Po několika experimentech s novým členem (akordeon/klávesy/perkuse) a pak s kouzelnou krabičkou zvanou looper, což byla také zajímavá zkušenost, avšak ani jedna nebyla to pravé ořechové, jsme se v roce 2016 po letech potkali s naším kamarádem, také kytaristou, Petrem Godulou a spolupráce na sebe nenechala dlouho čekat. Stále nám však něco jakoby chybělo a to něco se objevilo v květnu 2018 s Jirkou Pelikánem - skvělým kytaristou, kterého jsme poznali v době, kdy ještě hrál s jinou kapelou, a jak se ukázalo, taky je to velice zdatný kontrabasista.

Všichni máme velmi podobné cítění, jak bychom chtěli, aby naše muzika zněla. Zatím nás to moc baví a zdá se, že to nabralo správný směr a dobrý vítr do plachet.

Poslechnout ukázku:
PLG_CONTENT_VOTE_RATING ( PLG_CONTENT_VOTE_VOTE )