Finalisté 2019

Marie Sommerová

Marie Sommerová
Původem ze Slezska, dnes žijící v Lysé nad Labem, kde našla svůj domov. Vystudovala skladbu na Pražské konzervatoři a HAMU, dirigování na Konzervatoři J. Ježka. Jako aranžérka spolupracovala např. se skupinami The Tap tap, Nezmaři, nebo při koncertě Hapka žije v O2 Aréna. Vytvořila kurzy s autorskou metodikou, písněmi a říkankami pro děti s názvem Hudební Všeználek, pro které školí lektorky v Česku. Působí příležitostně jako sbormistryně, dále vyučuje hudbu v ZUŠ (klavír, klávesy, hudební nauka).

Psát písně začala na mateřské s vlastní potřeby. Pro velkou invenci hudebních nápadů nejprve sháněla textaře, ale nakonec začala psát texty sama. Některé písně vzniknou během půl dne, některé zrají třeba i rok. Ačkoli původně spíš klavíristka, se naučila doprovázet se s kytarou, také s ukulele. Písně nejsou typicky folkové, ale mají různý nádech popu, rocku, jazzu, nebo třeba i country. Jsou většinou tematicky laděné kolem ženských témat – vztahů, mateřství, apod. Na začátku tohoto roku začala vystupovat sólově či s doprovodem basy (Olga Kovaříková basa, vokály). Psaní písní je téměř každodenní součást jejího života a repertoár by sahal už minimálně na 3 cédéčka. Proto v současné době začala nahrávat postupně své písně studiově v budově Českého rozhlasu.

Spolupráce s basistkou Olgou Kovaříkovou započala úplnou náhodou, kdy se nečekaně ocitla u Marie na návštěvě doma se svými dětmi, a Marie se zmínila, že píše písně. Olga si vyslechla 3 z nich a okamžitě se rozhodla pro společnou spolupráci.

Poslechnout ukázku:
PLG_CONTENT_VOTE_RATING ( PLG_CONTENT_VOTE_VOTE )