Střemkoš

Je kapela s kořeny ve folkrocku, blues, šansonu, worldmusic a tanga, kterou si založili v r. 2011 k potěše vlastní i okolí Michal Schmalz se ženou Ivou ve svém bydlišti Střemeníčko (na dohled od hradu Bouzov u Olomouce) spolu s dalším členem bývalého Damijánu baskytaristou Janem Hajnem(Olomouc)a akordeonistou Zbyňkem Špačkem (Frenštát p.Radhoštěm.).

  Michal s Ivou si do Střemkoše z ochotnického divadla přinesli prezentaci písní, z dávného Damijánu zase s Janem Hajnem barevné a často nezvyklé aranže, které dělají zajímavý  sound kapely. Využívají různě znějících a přeladěných kytar, bezpražcové baskytary ve spojení s akordeonem a foukací harmonikou a xylofonem to celé vyšperkované perkusemi a pady.  

   U vlastních písní Michala Schmalze (kterých je v repertoáru už 80%) jde většinou o věci,  které ho zaujaly během života a zubařského působení v hanáckém maloměstě, baví ho hrát si se slovy, ale také vytvářet nálady a pointy, ke kterým nechá pozorného posluchače dojít (pokud se tomuto chce), nemoralizuje ani nedává návody.

  Velmi občas přichází s hudebním materiálem Jan Hajn – tak jako v hudebních kreacích na texty Jiřího Suchého, jeho hudba je promyšlená a hravá.

Pokud si Střemkoš vybere jiné autory nebo interprety, činí tak po delší  kapelové diskuzi a vždycky po svém – Iva Schmalzová tak zpívá písně své zamilované Hany Hegerové nebo Zuzany Navarové v originálních aranžích stejně tak jako „komediantské“písně  Báry Hrzánové, kdy nezapře herecké kořeny.

   Kapela se stejně jako někdejší DAMIJÁN, který získal v roce 1988 interpretační Portu v Plzni ještě s Leonou Machálkovou, cítí nejlépe v klubech a komponovaných pořadech s autorským čtením svých spřízněných herců, básníků a prozaiků vč. Jaroslava Duška, Ivo Šmlodase (v jehož Lenošce I.Š na ČR 2 jsme učinkovali), Arnošta Goldflama, Alfréda Strejčka nebo Jáchyma Topola, jakož i na vernisážích přátel malířů, nebo při spolupráci s ochotnickými divadelníky, mezi které patří i polovina kapely. Střemkoši nevadí ani přehlídky nejrůznějších hudebních žánrů , stejně jako muzikantské hospody nebo stodola v domovském Střemeníčku za letního večera.

   V  roce 2013 přišel do kapely zpěvák, multiinstrumentalista, muzikoterapeut, pedagog, člen několika kapel nejrůznějších žánrů Karel Haderka, (jenž s Michalem a Ivou hraje ochotnicky divadlo v Litovli) a v roce 2018 zpěvačka a houslistka Iveta Valentová a od r.2023 i brněnský flétnista a saxofonista Tomáš Indoš Továrek, který kromě Střemkoše hraje jazz, latinsko americkou a romskou hudbu.

   Nezanedbatelný počet  písní zaznělo v autorských divadelních  hrách (Mohu vám pomoci? (2003) , Už tu byla? (2008), Co vám kdo dá? (2013), Sokl! (2018) a právě uváděné Co s námi teď bude? (2024) ).

Střemkoš nahrál v r. 2014 dvoj CD „Čáry“ a v r. 2019 CD „Asi si…“ .V přípravě je další. 

Střemkoš - Kloužu 2019

  • schedule
    pátek 28.6.
D

Dasa

  • Male
Image