Finalisté 2014

{slider=Jan OMBRE Blahynka - Chřibsko-karpatské kolo} Jan OMBRE BlahynkaJmenuji se Jan ?ombre? Blahynka, je mi 26 a pocházím z krásné vinařské obce moravského Slovácka, z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Díky mým hudebně cítícím rodičům jsem se poprvé na podiových prknech ukázal v osmi letech, a to v doprovodu své mámy a bráchy, pod názvem Duo Bráchové. Od mala jsem se hudebně orientoval k folku, folk-rocku a folk-blues (tento zmíněný žánr jsem začal upřednostňovat po mém patnáctém roku věku, nejenom kvůli změně hlasových možností:-), ale i kvůli tomu že jsem k patnáctým narozeninám dostal od rodičů svou první kytaru, na kterou jsem se začal učit jako samouk). Prošel jsem řadou hudebních soutěží, buďto sám a nebo jako člen kapel: 3+1 zn Levně, W rámci možností, duo HoPe, Bylo nás pět, atd? mimo jiné se věnuji i hře na perkuse.(djembe, conga, bonga, cajon, dharbuka)

Z úspěchů si nejvíc cením: 1.místo festival Brána 1999, Folkový kvítek 2006, 4.místo v soutěži Czechtalent-Zlín 2011, autorská ocenění na dětské Portě, a neposlední řadě trojnásobný postup na Portu do Ústí nad Labem, a letošní vítězství na oblastním kole, jak v interpretační tak v autorské soutěži.
Vroce 2011 jsem vydal své první album s názvem: ?Diagnóza: smutný optimista? s dvanácti autorskými skladbami v doprovodu skvělých muzikantů a přátel.

Jsem náturou chodec, takže volný čas vyplňuju mezi přítelkyni a túrami po krajích českých. Živím se jako sommellier-degustátor vína a mezi mé záliby patří mimo víno taky čaje, káva, doutníky. Sport a samozřejmě HUDBA:-) . Můj muzikantský vzor je Zuzana Navarová?
Toť asi vše:-)
Jan ?ombre? Blahynka
Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/na_tomhle_svete.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=X-TET - Jihočeské kolo} X-TET Jak napovídá již název skupiny, počet členů nebyl vždy stálý. S příchodem Štěpána Štrupla na podzim roku 2006 se ustálil počet členů i repertoár. Od této chvíle také počítá X-tet svou historii. Hlavní složkou repertoáru se staly černošské spirituály, které občas protneme i písní naprosto nespirituálovou? Sami se řadíme mezi "příbuzné žánry" folku, jak se často píše v podtitulech folkových festivalů.
Vystupujeme na koncertech, festivalech i při různých dalších příležitostech po městech celé naší republiky. V roce 2008 jsme mimo jiné zpívali na festivalech Okolo Třeboně, Folková růže, Za dačickou kostku cukru nebo na Beskydském folkování. V roce 2009 máme za sebou festivaly Folkový kvítek, Olšinská struna, Zvíkovecká kytička a také semifinále PORTY v Řevnicích. Rok 2010 nám přinesl spoustu příjemných překvapení: můžeme se řadit mezi finalisty Notování (dříve pod Vyšehradem) v Praze, na Zvíkovecké kytičce nám diváci odhlasovali 3. místo, na Konkurzu Zahrady jsme si vyzpívali postup na Folkovou růži a v listopadu jsme natáčeli pořad Folková jíška Pavlíny Jíšové v Čro.
Během března a dubna 2011 vzniklo v nahrávacím studiu hudebního vydavatelství Good Day Records naše debutové album "Jen pár dní...", které vyšlo v červnu.
Léto 2011 pro nás bylo ve znamení Folkové růže, Prázdnin v Telči, Muziky nebo třeba Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou. Ani v roce 2012 jsme nezaháleli, a tak za sebou máme semifinále Notování, postup do semifinále autorské Porty v Ústí nad Labem, kde jsme s "Výkladní figurínou" postoupili mezi 10 finalistů. V prvním pololetí roku 2012 jste nás také mohli slyšet 18 týdnů v hitparádě rádia Proglas Kolem se toč! (což je podle pravidel nejdelší možná doba být v hitparádě). Léto patřilo mimo jiné Folkové růži, Prázdninám v Telči a Mohelnickému dostavníku. Konec roku patřil tradičním adventním koncertům, tentokrát i na nových místech (Hrádek n. N., Chrastava, České Budějovice,...) Začátek nového roku 2013 byl pro nás ve znamení Tříkrálového koncertu v Českém rozhlase v Českých Budějovicích a klubového vystoupení v pražském Carpe Diem. Pak jsme si dali malou pauzu, ve které nám teta Lenička přivedla na svět první X-tetě Damiana, abychom se znovu sešli na jihočeském kole Porty v Sezimově Ústí a teď jsme tady?

Poslechněte si ukázku:
{saudioplayer}eporta/Vykladni_figurina.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=Rendez fou - Jihomoravské kolo} Rendez fou

Volné sdružení hudebních radikálů pocházející z Jihlavska, které se schází od dubna 2013. Dle hudebního dramaturga rádia Proglas Milana Tesaře se jedná o ?kapelu, která i jako duo dokáže nabídnout až neuvěřitelně plnou a barevnou hudbu na pomezí folku, swingu a šansonu. Navíc skvělou i po skladatelské i textařské stránce.?
Rendez-fou (čti randefu), je francouzský výraz hojně užívaný v Bretani a dá se přeložit jako setkání bláznů.
Kapelu momentálně tvoří tři muzikanti. Kmenové duo, Janu Gregárkovou (zpěv, příčná flétna) a Honzu Fouse (kytara) doplňuje David Vacula, hráč na rytmické nástroje a šalmaj.

Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/pycha.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=POTOKAP - Krušnohorské kolo} POTOKAP

Obsazení:
Jirka Knack Znamenáček ? elektrický kontrabas, zpěv
Radek Valenta ? kytara, zpěv
Lenka Valentová ? zpěv, perkuse
Václav Mišík ? kytara, zpěv

Jak vznikla skupina Potokap ze Slaného? V roce 2011 Lenka uspořádala svůj první autorský koncert coby sólistka s kytarou. O rok později se spojila s Radkem a začali hrát Lenčiny písně ve dvou, převážně na vernisážích, společných koncertech a několika festivalech. V roce 2013 přizvali Jirku s basou, a protože tři jsou už kapela, nic nebránilo tomu, aby po 4 letech stál Potokap na pódiu ve čtyřech, poprvé na Krušnohorském kole Porty.

Pro nikoho z členů není Potokap první muzikantskou štací, všichni už mají za sebou rozličné hudební zkušenosti. Téměř každý s každým už v minulosti hrál v jiných hudebních projektech, například bluegrassový Minaret, punk-folk-rockoví Deratizéři a další hudební tělesa a tělíska. Rovněž další zájmy členů se různě protínají. Všichni jezdí rádi na vodu, někteří spolu vyrážejí na vandry, chodí spolu do hospody a někteří mají dokonce spolu rodinu. Skutečnou kuriozitou však je, že všechny čtyři členy živí nábytkářský průmysl.

Potokap sám sebe řadí do žánru ?akustická hudba? a nechává na svých posluchačích a hudebních odbornících, aby ho zaškatulkovali dle své libosti kamkoli jinam. Kromě Lenky je v Potokapu tvůrčím elementem také Radek, ale na aranžování a výsledném zvuku kapely se podílí všichni členové bez rozdílu věku, pohlaví a hmotnosti. Za jeden z největších úspěchů, kromě postupu do finále Porty 2014, kapela považuje fakt, že se z dlouholetých kamarádů vůbec dokázala dát dohromady a začít společně hrát.

Web: www.potokap.cz

Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/panenka_a_panacek.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=MAROD - Moravsko-slezské kolo} MAROD

Matláškovic rodina, zkráceně Marod. Před šesti lety jsme chtěli zahrát na jedné trampské akci se ženou Ájou několik písní (jako kdysi). Tehdy 10 letý syn Tesák rozhodl, že se přidá a tak vznikl základ kapely. Rok na to se přidala i dcerka Smajlí (to jí bylo osm) a basák Luboš. Ostravský Marod byl komplet.

Nejprve jsme vystupovali spíš trochu z legrace a hráli jsme jen písně kapelníka Racka. Ten nás pak přihlásil na Portu 2009, aby děti získaly zkušenost s aparátem. První úspěch v podobě postupu do finále autorské Porty 2010 v Ústí nad Labem nás nakopl. Následovaly festivaly jako Moravský Vrabec, F.T.P. v Horním Jelení, Svojšický Podzim, Mohelnický Dostavník, Boom Cup, Michalfest a další. S tím přišly také první úspěchy, jako vítězství na Svojšickém Podzimu 2011 a 2013, Autorská Porta 2012, Česko Slovensko Má Talent 2012, Mohelnický Dostavník. Několikrát jsme byli hosty pořadů Českého Rozhlasu, Rádia Proglas, či TV NOE.

Letos jsme natočili ve studiu Českého Rozhlasu Ostrava své druhé album ?Půl napůl?. 16 letý Tesák již 3 roky píše své písně a v současnosti je jeho tvorba značnou částí našeho repertoáru. Polovina našeho druhého alba je tedy z jeho dílny. Hrajeme nejspíš Folk-tramp, ale jako autoři rádi experimentujeme a koketujeme s prvky jiných žánrů. Sami označujeme svůj styl jako ?Cochcárna?.

Naše vystoupení nejsou přehlídkou technicky vyspělých instrumentalistů a vyzrálých muzikantů. Jsme známi především pestrostí autorského repertoáru a humorem. Máme rádi srandu a diváci to cení. Produkci Maroda provází obecně dobrá nálada a příjemná atmosféra zpívající rodiny. Publikum často zpívá s námi, písničky jsou melodické a trochu ?nakažlivé?. Ceny diváků, které si z festivalů tu a tam odvážíme, jsou pro nás cenným signálem, že se naše muzicírování líbí. A komu se líbí moc, může si nás odnést domů na obou našich albech.
Více se o nás dozvíte na našem webu www.matlaskovi.cz, nebo na Facebooku, či Bandzone.

Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/pod_zemi.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=LoukaBand - Podbrdské kolo} LoukaBand

Obsazení:
HeleN (Helena Kuglerová)...............housle, zpěv
Bo (Slávek Šup)...............................kytara, foukací harmonika, zpěv
Lu (Lubor Šimek)..............................bezpražcová baskytara, zpěv
To (Tonda Hlávka)............................buben djembe

Jak dlouho spolu? Hrajeme spolu přibližně dva roky, ovšem muzice se každý z nás věnuje už pár desítek let.
Žánr? Folkrock. Písničky z autorské dílny prvních tří členů, kdy naprostou většinu napsal Slávek, většinou kladou důraz na sdělení v textu a melodii - tolik folková složka. Hudebně, aranžérsky, se na výsledném zvuku podílí hudební cítění celé party, které sahá od folku a worldmusic přes rock, blues až k jazzu. A všechny tyhle vlivy lze v naší hudbě najít - folkrock je pro to přijatelná zkratka.
Odkud jsme? Každý trochu odjinud - HeleN a Tonda z Prahy, Slávek z Loděnice (ovšem odpověděl takto: Souhvězdí Orion - čistokrevný IFO - identifikovatelný letící objekt - na několik zlomečků času v České kotlině) a Lubor z Chotěšova na jižním Plzeňsku. Říkáme, že naše kapela leží podél D5 :-).
Individuálních úspěchů (i čestných proher :-)) za sebou má každý z nás řadu, nicméně tady jde o kapelu. Hlavním úspěchem je, že zatím každý koncert přinesl našim posluchačům intenzivní zážitek z hudby, sdílení radosti z hraní a že publikum zatím vždy odcházelo nadšené - to je pro nás velký motor pro další cestu. No a zásadním "zaznamenaným" úspěchem je pak pro nás první místo v letošním Podbrdském oblastním finále v Hořovicích, to byl velký zážitek!

Co nám hraní dává a na co ve své tvorbě sázíme?
Helen: radost
Slávek: - meditaci, modlitbu, komunikaci, souznění; na upřímnost projevu a výpovědi, plné nasazení...
Lubor: Moje odpověď je přesným součtem předchozích dvou...
Tonda: smysl života, dobrou náladu

Naše zájmy?
Helen: housle
Slávek: Thai Chi, Indiáni, Techniky osobního rozvoje, Cestování a hledání možností vývoje lidské společnosti
Lubor: hudba, film, sport, tvořivá fyzická práce a řemesla, letadla a lítání, historie...
Tonda: hudba a film 60. - 70. let

Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/nekde_blizko.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=CZ (Celé Znova) - Polabské kolo} CZ (Celé Znova)

Kapela vznikla v roce 2002 jako rockové trio, vydali jsme jednu desku - Bourat (2007) - a odehráli přes 150 vystoupení jako bigbít.Mezi naše největší úspěchy patřilo vystoupení na Rock For People, ve velkém sále Pražské Lucerny, druhé místo v soutěži Hybaj na plac, finále soutěže Rock Nymburk, vystoupení v pořadu na živo Čro 1 Radiožunálu.
V roce 2013 jsme dostali nabídku hrát na akustickém festivalu Rozmarné Léto v Sadské a tak jsme realizovali to k čemu jsme dlouho neměli dost odvahy, opustit bigbít a udělat muziku jinou, zajímavější. Přidali jsme druhou akustickou kytaru a harmoniku a začali předělávat vhodné písničky z bigítu do folkrocku a skládat úplně nové.
Tato varianta sklízí u lidí daleko větší ohlas než naše dlouholeté rockové snažení a hodně nás to baví.

Hrajeme ve složení:
kytara, zpěv  - Jiří Václavek
kytara, zpěv - Standa Makovec
baskytara, zpěv - Standa Potměšil
harmonika, zpěv - Klára Košvancová
bicí, bez zpěvu - Jiří Cinegr

Někdy když si nás pořadatel akce žádá jako rockovou kapelu, pak hrajeme jako za stara ve třech, ale nejčastěji a nejradši používáme velkou akustickou formaci, s tím, že hodláme časem pro efekt propašovat do muziky zpět trošku té elektrické kytary a propojit oba žánry, uvidíme.

Přihlášení do oblastního kola porty byl trošku hec, nevěřili jsme, že bychom mohli uspět, ale podařilo se, čímž máme tak nějak splněno a v celostátním - děj se vůle boží :)

Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/kocicky.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=Trio P.E.S - Poohří} Trio P.E.S

Trio P.E.S. nenese ve svém názvu kynologickou zálibu jejich členů, ale hlavně poukazuje na složení celé formace. Petr - jakožto mladý nadějný kytarista, Elizabeth - s jejím výrazným hlasem za mikrofonem a Slavomír ? mistr umění baskytarového.
Pod názvem Trio P.E.S. jsme poprvé vystoupili na podzim roku 2013. Příležitost hrát na jedné scéně jsme však měli již o půl roku dříve a to na festivalu Country koza v Klášterci nad Ohří. Žánr, který reprezentujeme, nazýváme akustickým swingem. Ti, kteří nás již slyšeli, si museli povšimnout naší očividné záliby v hudbě zejména 50. a 60. let minulého století, ze které hojně čerpáme a ke které se snažíme také vzhledem stylizovat. Každý člen tria pochází z jiného města Karlovarského kraje, takže se scházíme a muzicírujeme vždy na ose Březová u Sokolova ? Františkovy lázně.

Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/prumerny_blues.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=Choroši - Praha} Choroši

Tramp-folková skupina Choroši pochází ze Středních Čech, ačkoli ne všichni členové kapely zde v současnosti bydlí. Byla založena v prosinci 2012 dvěma trampy-praktiky a jedním trampem-teoretikem jako jednorázový projekt s cílem zúčastnit se předkola Porty 2013. Ačkoli Choroši tuto svoji portovní pouť již v předkole ukončili, pozitivní ohlasy je motivovaly k rozhodnutí pokračovat ve společném hraní dál.
Skupina je charakteristická svým syrovým trojhlasem doprovázeným akustickými nástroji ? dvěma kytarami a baskytarou. Choroši zastávají názor, že i ve třech lidech se dá udělat spousta muziky, takže přijímání dalších členů není v plánu (a pravděpodobně ani nikdy nebude). Kapela se hrdě hlásí k folkové a trampské hudbě a snaží se obohacovat ji pohodovými šlapajícími písněmi z vlastní dílny. Posluchačům v nich Choroši vyprávějí příběhy (leckdy s překvapivým rozuzlením), které napsal sám osud, popřípadě mu při psaní trochu pomohla bujná choroší fantazie.

V prosinci 2013 Choroši nahráli živě své první krátké demo obsahující 4 písničky, které si na jejich stránkách lze poslechnout nebo stáhnout. Za další významný úspěch Choroši považují skutečnost, že se po více než roce existence všichni tři členové nakonec přece jen dokázali shodnout na názvu kapely.
Od svého vzniku Choroši hrají a zpívají v nezměněném složení.

Členové a nástrojové obsazení:
Aleš Rogalewicz ? zpěv, kytara
Petr Ovsenák ? zpěv, kytara, struhadlo
Tomáš Doug Machalík ? zpěv, basová kytara

Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/etna.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=Disneyband - Severočeské kolo} {/slider}{slider=DUNIBUCH - Severomoravské kolo} {/slider}{slider=Nevermore a Kosmonaut - Svitavy} Nevermore a Kosmonaut

Skupina Nevermore & Kosmonaut je formace, které vznikla kolem písničkáře a autora Michala Šimíčka, který vystupuje pod svým internetovým nickem Kosmonaut. Kapelu tvoří basista Štěpán Axman, perkusista - multiinstrumentalista Aleš Vosáhlo a kytarista Pavel Karas. Kosmonaut je dlouholetým členem "Textové dílny u Slávka Janouška". Texty jsou v češtině a veškerá muzika je autorská. Žánr skupiny je nejlépe definován jako akustický folk rock. V dubnu 2009 vydali Nevermore & Kosmonaut své první oficiální demo CD "V kruzích". V roce 2012 vydala skupina čtyřpísňové EP, které je ke stažení na jejich webu. V roce 2013 chystá skupina nové CD. Současná sestava skupiny intenzivně zkouší a vystupuje. Domovská scéna skupiny je v brněnském klubu Café Práh.
Sestava: Kosmonaut (kytara, zpěv); Štěpán Axman (basovka, zpěv), Aleš Vosáhlo (cajón, kytara, zpěv), Pavel Karas (kytara, zpěv, samply).

Webová stránka:
www.nevermore.cz

Booking koncertů a informace:
Michal ?Kosmonaut? Šimíček,
Spodní 18, Brno
Kontaktní email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Poslechněte si ukázku:
{saudioplayer}eporta/cesta.mp3{/saudioplayer}{/slider} {slider=Jindřich Černohorský s kapelou - Východočeské kolo}

Obsazení:
Jindřich Černohorský - kytary, zpěv, autor písní
Štěpán Plicka - klávesy
Petr Mlích - basová kytara, zpěv
Lukáš Buk - bicí

Jindřich Černohorský je zpěvák, kytarista a písničkář, který se hudbě věnuje od svých 13 let. V textech jeho písní se často objevují témata lásky, víry i smyslu života. Jak říká, zpívá o tom, čemu věří a za čím si stojí.Koncertoval na mnoha akcích jak sám, tak s dalšími muzikanty. V roce 2012 se stal redaktorem a moderátorem v Hope TV a právě tam došlo k setkání s Petrem Mlíchem a Štěpánem Plickou, dnešními členy jeho kapely. Sestavu doplnilLukáš Buk a vzniklo zajímavé hudební uskupení, které nejde jednoznačně žánrově "zaškatulkovat". V převážně folkovém repertoáru se objevují prvky blues, rocku i popu, tedy oblastí, kterými si jednotliví muzikanti prošli.
Více informací najdete na www.jindrichcernohorsky.cz
Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/nekonecna_touha.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=Paapaa - Vysočina} Paapaa

Projekt Paapaa vznikl na podzim roku 2006. Původně byl zamýšlen jako společný studiový projekt Jiřího Zemana a Martina Šímy. Zpočátku šlo o víceméně kabaretní program s choreografií a dozpívávané halfplaybacky. V tandemu tato dvojice nahrávala a koncer-tovala až do února 2010, kdy se  cesty obou muzikantů rozešly a Paapaa se tak proměnilo v autorský projekt Jiřího Zemana. V původním dada-kabaretním programu se začaly ob-jevovat písně hrané pouze akusticky. Od dubna 2011 je Paapaa definitivně sólovým pro-jektem Jiřího Zemana, ve kterém se doprovází sám na kytaru, klávesy či ukulele.

Repertoár je složen jednak z písniček autorských,(J.Zeman),z autorských textových koláží z textů českých hvězd pop a folk nebe s původní hudbou(J.Z), ale i z osobitých transkripcí známých hitů napříč hudebním světem.
Dramaturgická a žánrová výstavba repertoáru se řídí heslem cokoliv jakkoliv, může se tedy stát, že někteří posluchači o iluze přijdou, jiní je získají, anebo obojí. Jde tedy zčásti o dadadaistické nebo i nonsensové hříčky textové i hudební, ale i o standartní folkpopík. Turbofolk je pak tím nejvýstižnějším vyjádřením prezentované hudební činnosti.

Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/o_mamone.mp3{/saudioplayer}{/slider}{slider=Čáry máry - Západočeské kolo}Čáry máry

Kapelu Čáry Máry jsme založili, a to víme naprosto přesně, v jedno zářijové pondělí za pět minut půl desátý večer l. p. 2010. Všechny do jednoho nás spojuje láska k hudbě a kamarádství. Hraní nás baví a zároveň naplňuje, protože můžeme předat něco ze sebe každému, koho zaujmeme. Přestože hlavními strůjci písniček jsou Marta, Jana a Čenda, dá se říci, že skládáme všichni. Písně hrajeme vlastní, krom dvou. Ty jsou darované. Z jedné z nich, Čarodějné, vyplynul název naší kapely.
Mezi své největší úspěchy počítáme několikeré ocenění v diváckém hlasování na Portě v Plzni a přízeň všech posluchačů, kteří nám fandí a které potkáváme na svých vystoupeních. V plzeňských klubech pořádáme vlastní koncerty, snažíme se podporovat různé benefiční akce a plzeňskou folkovou hudební scénu svojí přítomností.
V kapele máme dvě zaměstnané maminky, dva strojvedoucí a jednoho velice i jinak vytíženého baskytaristu. Přes všechny tyto svízele se nám daří vše skloubit a dělat to, co nás baví:
Písničky pro všechny, které zahřejí nejen na duši. Na zdraví!
Veškeré další podrobnosti najdete též na http://carymaryplzen.cz/

Členové
Filip Čenda Kratochvíl - kytara, mandolína, zpěv
Marta Marťul Soukupová - kytara, zpěv
Jana Holá - kytara, perkuse, zpěv
Jindra Zbyšek Obst - housle, zpěv
Michal Krony Jergl - baskytara

Poslechněte si ukázku:{saudioplayer}eporta/2014/herci.mp3{/saudioplayer} {/slider}